Kako je moguće da je Endi Kerol završio u amaterskoj četvrtoj ligi? Samo po svom imenu mogao bi da se 'šlepa' u bogatijim ligama...
Kada je engleski napadač Endi Kerol na zadnji dan zimskog prelaznog roka, 31. januara 2011, prešao iz Njukasla u Liverpul za 35 miliona funti, postao je najskuplji britanski fudbaler svih vremena. Ovaj rekord je tokom narednih 14 godina više puta nadmašen, pošto cene vrhunskih fudbalera neprestano rastu. U tom trenutku, dugokosi Kerol bio je najskuplji, a očekivanja na Enfildu su bila ogromna.
Kerol ne bi prešao u Liverpul, naročito ne za takvu sumu, da je Fernando Tores pre toga nije otišao sa Enfilda na Stamford Bridž za 50 miliona funti. Pošto se posao sklopio u poslednjem trenutku, cena je bila shodno tome visoka. U periodu 2010–2012. godine bio je i engleski reprezentativac. Upisao je devet nastupa i postigao dva gola u dresu sa tri lepa na prsima. Visoki napadač u crvenom dresu nije uspeo da opravda rekordnu odštetu i nakon godinu i po dana prešao je u Vest Hem. U istočnom Londonu ostao je čak sedam godina, a zatim se 2019. godine vratio u matični Njukasl, gde je u dve sezone postigao jedan jedini gol.
Sledio je silazak u drugu englesku ligu, gde je dve godine igrao za Reding i Vest Bromvič. Kada je Reding prošle godine ispao u treću ligu, Kerol se odlučio za pomalo neobičan potez i potpisao ugovor sa francuskim drugoligašem Amienom. Pre toga, dugokosi Englez nikada nije igrao u inostranstvu.
Njegov prelazak u Francusku dogodio se putem platforme "TransferRoom", gde je prijavljeno 700 klubova iz celog sveta. Sportski direktor Amiensa, Džon Vilijams, postavio je upit za napadača, a Reding mu je ponudio Endija Kerola. Vilijams nije mogao da veruje da je to "ta" Endi Kerol, misleći da se radi o nekome drugom sa istim imenom. Kada je shvatio da se radi o pravom Endiju Kerolu, vrlo brzo su se dogovorili.
U francuskom drugom rangu mu u strelskom smislu nije išlo mnogo bolje nego u Engleskoj. Na 28 utakmica postigao je četiri gola, a Amien je sezonu završio na osmom mestu, šest bodova iza mesta koja vode u plej-of. Ipak, ostavio je dobar utisak. "On je pravi vođa i pomaže našim mladim igračima u razvoju," rekao je Vilijams. "Takođe je veoma pozitivan momak u svlačionici i na terenu. Ovo je bila dobra poteza za Amien."
Ako je njegov prelazak u Amien bio pomalo neobičan i podigao je nekoliko obrva u svetu fudbala, njegov sledeći potez bio je još bizaran. Početkom septembra odjeknula je vest da je Endi Kerol prešao u opadajućeg velikana Bordo, koji je ovog leta bankrotirao i odriče se profesionalnog statusa. I pored toga što ima 35 godina, potpisao je dvogodišnji ugovor.
Mnogi ljudi jednostavno nisu mogli da veruju da je nekada najskuplji britanski fudbaler završio u amaterskoj četvrtoj francuskoj ligi. U njegovim godinama, mnogi nekada elitni igrači radije igraju u egzotičnim azijskim ligama, gde su bogato plaćeni za poluprofesionalno igranje. Za Endija Kerola nešto tako nije dolazilo u obzir. U Bordou ima mesečnu platu od 3500 evra.
Za francuski sportski medij RMC Sport je rekao: "Ako sam iskren, čak sam i na gubitku jer sam došao da igram za Bordo. Želim da budem deo istorije ovog kluba i moram reći da nikada nije bilo reči o novcu. Tokom cele moje karijere novac nikada nije bio najvažniji."
Njegov efekat bio je trenutni. Već na prvom meču, Kerol je postigao dva gola i spasio bod nakon zaostatka od 0:2.
U francuskom četvrtom rangu takmiči se 48 klubova, koji su regionalno podeljeni u tri lige sa po 16 ekipa. Bordo je u grupi B, gde je trenutno pri dnu, ali ima odigranih nekoliko utakmica manje od drugih klubova. Prosečna poseta u francuskoj četvrtoj ligi je između 800 i 1000 gledalaca, dok je prvi nastup Endija Kerola u Bordou pratilo 10.466 ljudi.
U ovim vremenima, kada se čini da se sve u fudbalu vrti samo oko novca, ovakve priče dokazuju da se neke stvari (takođe u fudbalu) ne mogu kupiti.